Komunikaty zarządu
     Trudno jest odtworzyć historię Zielonego Fortu z uwagi na brak dokumentów ,które potwierdziłyby datę założenia i początki zakładania ogrodu.To co napisałem poniżej opieram na pamieci działkowcow ,ktorzy byli uprzejmi podzielić sie ze mną swoją wiedzą.Tego działu nie zamykam pozostawiam go otwartym.Być może znajdzie się osoba ,która wniesie nowe informacje dotyczące ogrodu.
     Z inicjatywy kadry żołnierskiej Jednostki Wojskowej 1431 w Rawiczu na początku lat siedziemdziesiątych dwudziestego wieku z poligonu w Sierakowie koło Rawicza wydzielono 35 działek.Na ugorach Doliny Świętojańskiej z trudem i w pocie czoła budował się ogród dziś zwany "Zielony Fort". Wraz z powiększeniem się jednostki wojskowej powiększał się ogród i tak około 1984 roku liczba działek wzrosła do 80.W tym samym czasie ogród wzbogacił się o nowy zbiornik wodny,kort tenisowy,boisko do gier,Dom Działkowca oraz nazwę "Zielony Fort"którą zawdzięczamy Panu Życie. Została przeprowadzona elektrefikacja ogrodu.Były to lata obfitujące w inwestycje, które do dziś Historiarobią wrazenie na odwiedzajacych nasz ogród. W tym miejscu trzeba wymienic nazwisko Pana Adama Bachłaja ostatniego dowódcy jednostki wojskowej, który dał nową jakość ogrodowi. Nadszedł czas przemian w naszym kraju, które nie ominęły Zielonego Fortu. Została rozformowana jednostka ale nasze działki pozostały. Jak większość ogrodów w tym czasie ogród został pozbawiony "Sponsora"jednak procowitość i madrość działkowców z Doliny Swiętojańskiej oraz nowy Pezes Pan Janusz Moos dały nowy impuls do rozbudowy ogrodu. W roku 1999 ogród po raz kolejny powiększył się do 176 działek i wzbogacił o nowe miejsce na imprezy plenerowe tzw. wigwam. Jako jedyny ogród w powiecie posiadamy ziemię w użytkowaniu wieczystym, a co za tym idzie to spokój w uprawie ogródków. Na terenie ogrodu odbywa się wiele imprez o różnej randze. Swoje spotkania organizują u nas saperzy z koła PTTK Rawicz, wędkarze koła Saper oraz wiele imprez o charakterze rodzinnym. Działa u nas Koło Wędkarskie "SAPER" dbając o zbiornik wodny i zarybianie, a w sezonie letnim czynny jest bar.
Zielony Fort popularnie zwany w Rawiczu "PONTONEM" jest w naszym miescie bardzo znanym i popularnym miejscem do wypoczynku i dumą działkowców mających swoje ogródki w tak urokliwym miejscu. W czterdziestoleciu ogrodu funkcje prazesa ogrodu piastowali:

Józef Wilkus
Leon Kowalski
Bronisław Katarzyński
Zbigniew Korbas
Piotr Jopp
Janusz Moos
Karol Golembka